top of page
Jukace z Zabłocia.jpg

fot: UG Milówka, Autor: Szymon Pytel 

Jukace/Jukoce

O Nas

Duzo szczęścia i słodyczy noworoczny Jukac życzy

 

Jukace - zwane przeszłości Dziadami - to barwna grupa przebierańców, którzy od pokoleń kolędują w Nowy Rok w dzielnicy Żywca zwanej Zabłociem.  W pierwszy dzień Nowego Roku o godzinie 5.  rano uczestniczą we mszy ,,dziadowskiej", jedynym tego typu nabożeństwie odprawianym od  lat 50.XX w. w ich intencji i z ich udziałem w kościele parafialnym w Zabłociu. W samo południe 1 stycznia na moście na rzece Sole - symbolicznej granicy między Zabłociem, a dawnym Żywcem - salwą strzałow na batach oznajmiają nadejście Nowego Roku.

Trzon zabłockiej grupy stanowi licznę grono najbardziej archetypicznych postaci Dziadow w maskach i wielkich stozkowych lub rogatych czapach, odgrywających podstawową rolę rv  kolędowaniu. Chociaż ich dawne futrzano-słomiane stroje zastąpiły tekstylne kostiumy, nadal, jak niegdyś, zamaskowani składają życzenia, strzelają z batow i dzwonią dzwonkami  zawieszonymi u pasa. Wśród nich najważniejszy jest Kasjer w czerwonym stroju. Ponadto  występują Kominiarze, Diabły, Babka, dawniej również Smierć i prawdopodobnie niedźwiedź. 

Jak niegdyś, Jukace wciąż przekazują swoje życzenia mieszkańcom Zabłocia oraz wszystkim, których napotykają na swej drodze: Tradycje tą chronią i pielęgnują przede wszystkim  kolejne pokolenia mężczyzn tworzących grupę kolędniczą i ich rodziny. Nie brak jednak wsparcia rożnych instytucji, wśród których ważne miejsce zajmują Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Rzymskokatolicka Parafia św. Floriana - Żywiec Zabłocie czy Muzeum Miejskie  w Żywcu,

Dzisiaj poza tradycyjnym terminem kolędowania pojawiają się w Żywcu także  podczas ważnych uroczystości w mieście, witając ważnych gości, Uczestnicząc wydarzeniach kulturalnych oraz imprezach folklorystycznych, a także reprezentują tradycje miasta w innych regionach. W 2016 roku Kolędowanie Dziadów Noworocznych na Żywiecczyżnte wpisane zostało na Krajową listę niematerialnego dzledzlctwa kulturowego.

źródło: Jukace

Film dokumentalny

Jukace. Magiczna Historia.

"-Szukałem pomysłu na ten film i mam nadzieję, że go znalazłem. Bardzo zależało mi, żeby był zrobiony i dopracowanynajlepiej jak potrafię. Mam nadzieję, że widzowie odczują mieszkankę różnych emocji, które popłyną z ekranu i odkryjąfantastyczną historię Jukacy z Zabłocia. Myślę, że ten film zainteresuje widzów zarówno w Żywcu jak i w innych częściach Polski. Już nie mogę się doczekać na spotkanie z widzami w Żywcu."

bottom of page