top of page
Baciary z Cięciny.jpg

"Baciary" z Cięciny

fot: UG Milówka, Autor: Szymon Pytel 

O Nas

Nazwa grupy „Baciary z Cięciny” powstała na potrzeby wystąpienia w konkursie Godów Żywieckich, które odbyły się po raz pierwszy w 1969 r. Na początku grupa nie posiadała określonej nazwy, dopiero na poczet drugiego konkursu przyjęła nazwę „Baciary z Cięciny”, którą wspólnie wymyślili bracia Mieszczak. Nazwa prawdopodobnie została zaczerpnięta od słowa Baciar, baciarka, baciażyć, które według słownika gwary oznaczały mężczyznę zwykle kawalera przekładającego rozrywki nad obowiązki domowe, nie stroniącego od alkoholu i towarzystwa kobiet, a przy tym cechującym się hulaszczym zachowaniem.

 

Grupa miała wzloty i upadki. Na przestrzeni lat była prowadzona przez: Stanisława Mieszczaka (1970-1982), Jana Bieguna i Stanisława Słowika (1982- 1994), Grzegorza Dziedzica (1995-2003), Mariusza Wolnego i Roberta Wolnego (2003-2005), Marcina Jurasza Roberta Wolnego (2006-2009), Lucjana Piętkę (2010-do chwili obecnej).

 

Pierwsze udokumentowane sukcesy grupa zdobyła w 1977 r. zajmując trzecie miejsce w konkursie Godów Żywieckich. W skład grupy wchodzi kapela składającą się z dwóch lub trzech heligonek oraz wakatu kiedyś także bębna. Grupa charakteryzuje się tym, że zawsze występowały w niej tylko dwa Konie, Herszt, Miś, Szmaciorki, Diabły, Śmierć, Żydy, Gorkorz, Cygon, Cygonka, Kominiarz, Komendant, Młoda Para, Babka i Dziadek.

bottom of page