top of page
Bałamuty ze Zwardonia.jpg

"Bałamuty" ze Zwardonia

fot: UG Milówka, Autor: Szymon Pytel 

O Nas

Grupa "Bałamuty ze Zwardonia" jest jedną z starszych grup kolędujących na Żywiecczyźnie, bowiem opowieści starszych ludzi mówią ,iż grupa zaczęła swoje kolędowanie już przed wojną. Grupa ta liczy od 25 do max.40 osób.

 

Przez większość lat kierownikiem grupy był Tadeusz Bury, jest on przede wszystkim autorem wielu wspaniałych masek ,które wyróżniają się na tle innych grup wyglądem i charakterem. Maski tę w odróżnieniu od innych grup wykonane są z plastycznej masy połączenia waty i kleju ,pomalowane są one olejną farbą ,która nadaje masce niebywałą fakturę szklistości. Szczególnymi i wyróżniającymi tę grupę postaciami są "Fotograf", "Ksiądz", "Golac". "Bałamuty" również mają swój własny niezmienny od dawna repertuar muzyczny jest to "Dziadowski-Zwardoński" "Obyrtas" oraz "Baciarka"

 

Na przestrzeni lat grupa zdobywała mnóstwo nagród ,które można oglądnąć na innych stronach internetowych. Są to występy m.in Gody Żywieckie, Góralski Karnawał, Śląsko Wilijo, Narciarski rajd chłopski, Przegląd masek na Łotwie... i wiele wiele niesamowitych imprez w ciągu tylu lat działalności.

Maciej Bury

bottom of page