top of page

Podsumowanie Żywieckich Godów 2024

Wczoraj, tj. 29 lutego 2024 roku, Gminny Ośrodek Kultury w Milówce stał się świadkiem uroczystego podsumowania Przeglądu Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody".

W tym malowniczym zakątku Żywiecczyzny, grupy obrzędowe Dziadów Noworocznych i Jukacy zgromadziły się, by odebrać zasłużone dyplomy i podzielić się radością z pasjonatami tradycji.


Wśród gości, którzy uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu Przeglądu Zespołów Kolędniczych "Żywieckie Gody" w Gminnym Ośrodku Kultury w Milówce, był Wójta Gminy Milówka, pana Roberta Piętki. Jego obecność stanowiła wyraz poparcia dla kultury i tradycji, podkreślając jednocześnie znaczenie dziedzictwa dla społeczności lokalnej. Dyrektor Ośrodka Kultury w Milówce, pani Grażyna Kąkol, która podsumowała dzień plenerowy w Milówce. Były Dyrektor tegoż Ośrodka, pan Andrzej Maciejowski, również był obecny, dodając swoje doświadczenie i sentyment do wydarzenia. Przedstawiciele Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej dopełnili grona znamienitych gości, podkreślając rangę Przeglądu w szerszym kontekście kulturalnym regionu. Ich obecność była nie tylko wyrazem uznania dla uczestników, ale również potwierdzeniem wartości i atrakcyjności tego wyjątkowego wydarzenia kulturalnego.


Warto wspomnieć o grupach, które stanęły na podium i zasłużenie otrzymały nagrody.

Czwórka laureatów I miejsca to Harnasie z Łyngu z Milówki, Pietrasianie z Nieledwi, Przebierańcy z Górnej Żabnicy spod Kolusiej Grapy oraz Rozbójnicy z Suchego.

Drugie miejsca przypadły Awanturnikom z Nieledwi, Buckom spod Snozy z Milówki, Przebierańcom spod Klimowej Grapy z Górnej Żabnicy oraz Przebierańcom z Górnej Żabnicy.

Na trzecim miejscu znaleźli się Baciary z Cięciny, Jukace z Zabłocia, Proćpok z Kamesznicy oraz Wyrwicisy z Ciśca.


Warto dodać, że w tegorocznym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "Żywieckie Gody" wzięło udział 20 grup obrzędowych, prezentując różnorodność i bogactwo tradycji tego regionu.


To wyjątkowe wydarzenie nie tylko nagrodziło utalentowane grupy, ale także podkreśliło bogactwo i ciągłość tradycji w regionie. Przegląd Zespołów Kolędniczych "Żywieckie Gody" to nie tylko konkurs, to święto kultury i dziedzictwa, które jednoczy społeczność w miłości do folkloru. Gratulujemy wszystkim uczestnikom oraz laureatom!


Zapraszamy do obejrzenia reportażu z tego wydarzenia:


Krótka fotorelacja:


Nagranie przedstawiajace występy wszystkich grup.397 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page