top of page

O Jukacach z Zabłocia, czyli premiera filmu

Zaktualizowano: 23 lis 2022W sobotę, 9 kwietnia 2022, o godz. 20:15 w Kinie Janosik odbędzie się premierowy pokaz najnowszego filmu Szymona J. Wróbla „Jukace. Magiczna historia”.


Wstęp 1 zł + „do puszki” dla Wiktorka. Ilość miejsc ograniczona. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami i bohaterami filmu.


- Szukałem pomysłu na ten film i mam nadzieję, że go znalazłem. Bardzo zależało mi, żeby był zrobiony i dopracowany najlepiej jak potrafię. Mam nadzieję, że widzowie odczują mieszkankę różnych emocji, które popłyną z ekranu i odkryją fantastyczną historię Jukacy z Zabłocia. Myślę, że ten film zainteresuje widzów zarówno w Żywcu jak i w innych częściach Polski. Już nie mogę się doczekać na spotkanie z widzami w Żywcu. - mówi Szymon J. Wróbel.

„Jukace. Magiczna historia.”, to film o pasji, tradycji, wartościach, czyli o unikatowej grupie obrzędowej, która zdarzyła się na Żywiecczyźnie, ale zdarzyć się mogła w każdym miejscu w Polsce. Jukace, barwne stroje, magiczne maski i piękna historia wielu pokoleń, która przetrwała do dziś!


W filmie usłyszmy muzykę zespoły Pcio Crew.


W filmie poznamy m.in. pasjonatów, kawalerów, którzy są kolejnym pokoleniem Jukacy i z uśmiechem starają się dbać o przetrwanie tej wyjątkowej tradycji. Okiem kamery spojrzymy, na to, co, na co dzień umyka oczom turystów, przyjeżdżającym na wydarzenia związane z bohaterami filmu. Kolejne tradycje znikają z oczu mdłych pokoleń mieszkańców naszych wisi i miast. Wirtualny świat i pandemiczny okres nie sprzyjają pobudzaniu zainteresowania lokalnymi tradycjami, ten film ma pokazać, że może być inaczej.


Producentami filmu są: Miasto Żywiec, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu, Starostwo Powiatowe w Żywcu, Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku – Białej.

Szymon J. Wróbel: dziennikarz, współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…”, „Ojciec, czyli o Pieronku”, oraz filmu "Pamiętajcie!". Jako autor debiutował książką „Jego oczami”, a w 2018 roku ukazała się jego druga książka "Ojciec, czyli o Pieronku", która trafiła na listę bestsellerów Empiku. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie Żywieckim. W plebiscycie Dziennika Zachodniego. Obecnie można go usłyszeć również w Radiu Bielsko w audycji "Pozycja Obowiązkowa na weekend", w której opowiada o książkach.


Źródło: informacja prasowa

18 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page